Miért jó futópadon megtanulni futni?

A Futópad: Tudd meg, miért nem csak futásra jó!

Amikor vendégeim először érkeznek hozzám, és a futópadra lépnek, szinte mindenki ugyanazt mondja: „Jaj, csak futnom ne kelljen!” Ez teljesen érthető, hiszen sokan csak futásra használják a futópadot, és ha még nem futottál rendszeresen, úgy tűnhet, hogy a futópad nem neked való. Azonban érdemes átformálni ezt a hozzáállást, mert a futópad sokkal többre képes, mint amit elsőre gondolnánk.

A futópad neve alapján sokan úgy vélik, hogy kizárólag futásra használható, pedig valójában ez egy rendkívül sokoldalú eszköz. Nemcsak futni lehet rajta, hanem sétálni is – kezdve a lassú sétától a gyors sétáig, emelkedőn vagy egyes modelleken akár lejtőn is. Sőt, a futópadon nemcsak előrefelé, hanem oldalt is léphetsz, vagy akár kitöréseket is végezhetsz rajta (természetesen kapaszkodva).
Ha tehát az állóképességedet szeretnéd fejleszteni, de a futás még nem megy olyan könnyen, a futópad egy remek választás lehet, hogy fokozatosan építsd fel a terhelhetőségedet. Emellett segít a légzésed szabályozásában is, így nemcsak a lábizmokat dolgoztatod meg, hanem a tüdőt és a szív- és érrendszert is.

Mi a leggyakoribb hiba a futópad használatakor?

A legnagyobb hiba, amit az emberek elkövetnek, hogy túl sokat várnak el maguktól az első alkalommal. Amikor először próbálnak futni, hajlamosak túl gyorsan kezdeni. Az eredmény?
Pár perc múlva már nem bírják, a rossz légvétel miatt kapkodják a levegőt, beszúr az oldaluk, ami tovább növeli a fáradtságot és a kellemetlenségeket. Ekkor arra jutnak, hogy „nem tudok futni”. Pedig a levegővétel mellett valójában a tempó a kulcs!

Hogyan vedd a levegőt?

Az edzés során a megfelelő légzés nemcsak a teljesítményedet befolyásolja, hanem a biztonságodat is. Sokszor előfordul, hogy ha valaki erősebb intenzitású edzésen vesz részt, a levegővételre való koncentrálás közben hajlamos elfelejteni a levegőt kifújni. Ez a hiba pedig komoly problémákhoz vezethet: a szervezet elkezd pánikolni, ami fáradtsághoz, szédüléshez vagy akár rosszulléthez is vezethet.
Tehát a legnagyobb probléma, amit sokan elkövetnek, hogy túlságosan koncentrálnak a beszívott levegőre, és elfelejtik kifújni azt. Ezzel nemcsak hogy oxigénhiányos állapotot idéznek elő, hanem egy olyan feszültséget is, amely a test egészére kihat. Az edzés közben ugyanis a légzés folyamatosan követi a mozgást, és mindkét szakasz – a belégzés és a kilégzés – fontos ahhoz, hogy optimális eredményt érjünk el.

Lassú, egyenletes légzés a kardió edzésnél

Ha kardió jellegű edzést végzel, például futást, biciklizést vagy evezést, a légzésnek egyenletesnek és ritmusosnak kell lennie. Kerüld a kapkodó légzést, mert az pánikot válthat ki, és negatívan befolyásolhatja a teljesítményedet. Ha túl gyorsan veszed a levegőt, a tüdő nem képes hatékonyan feldolgozni az oxigént, ami túlzott terhelést jelent a szív számára is. Koncentrálj arra, hogy mély, kontrollált légzést alkalmazz, és különösen a kifújásra figyelj. A levegőt határozottan és teljes mértékben fújd ki, igazítva a mozgás üteméhez. A kifújás a légzési ciklus kulcsa, mivel segít eltávolítani a felhalmozódott szén-dioxidot, ezáltal biztosítva a megfelelő oxigénellátottságot és elkerülve a légzési nehézségeket.

Miért fontos a tempó, hogy lassan kezdj?

A futás elején tele vagyunk energiával, és hajlamosak vagyunk túllépni az aktuális fizikai állapotunk határait. Ha túl gyorsan kezdünk bele a futásba, hamar elfáradunk. A titok az, hogy lassan kell kezdeni, és a futópad kiváló eszköz ennek elsajátítására. Lassan emelkedő tempóval lehetőséget ad arra, hogy fokozatosan építsd fel az állóképességedet, miközben van időd megtanulni a helyes légzést is.

Hogyan kezdj el futni a futópadon?

1. Első lépés: Séta

Amikor felállsz a futópadra, kezdj el rajta sétálni. Az első 3 percben sétálj lassan, hogy hozzászokj a mozgáshoz. Ne rohanj, és ne próbálj túl gyorsan belevágni! Az a cél, hogy fokozatosan felkészítsd a tested a fokozódó intenzitásra. Ezen a szakaszon koncentrálj az egyenletes légzésre: a lépéseidhez igazítva végezd el a levegő kifújását.

2. Második lépés: Gyors séta

Miután bemelegedtél, emeld meg a sebességet egy gyors sétára. Ha az előző tempó kényelmes volt, most próbálj meg egy kicsit gyorsabbra állítani, hogy már ne lassú séta legyen, de még ne fuss.  Itt is fontos, hogy figyelj a légzésedre: próbáld meg egyenletesen kifújni a levegőt, ne kapkodj, mert az könnyen elfáraszthat.

3. Harmadik lépés: Fokozatos futás

Miután már jól felkészültél, fokozatosan beemelheted a futást is. A futás kezdetén ne próbálj túl gyorsan menni! A cél, hogy olyan sebességgel fuss, amivel végig tudod csinálni azt a távot vagy időintervallumot, amit magadnak felállítottál. Legyen ez is kényelmes. Ha túlságosan lassú, az is lehet kényelmetlen, de csak 1-2 gombnyomással emeld a tempót. Kezdd 2 perces szakaszokkal, majd ha jól érzed magad, lassan növeld az időt.

4. A következő alkalom

Ha legközelebb újra felállsz a futópadra, próbálj meg a sikerélményedre építeni. A következő alkalommal tudd, hogy mennyi időt tudsz egy adott sebességgel futni. Ha jól ment az előző alkalom, tűzz ki egy új célt! Ez lehet több idő vagy minimális sebességnövelés. A kulcs a fokozatosságban rejlik.

Hogyan építsd fel az állóképességed?

Miután már 10-15 percig folyamatosan tudsz futni a futópadon, próbálj meg egy-egy kilométert meghatározni. Ha a sebesség és a tempó megfelelő, akár 15 perc alatt már 2 kilométert is lefuthatsz! Az állóképesség nem egyik napról a másikra fejlődik, de ha kitartó vagy, és megfelelően építed fel a terhelést, az eredmények hamar meg fognak mutatkozni. A futópad segítségével képes leszel lassan, de biztosan fejleszteni az állóképességedet anélkül, hogy túlerőltetnéd magad.

Szeretnék megosztani egy személyes tapasztalatot. Amikor már képes voltam folyamatosan 15 percet futni, elkezdtem fokozatosan növelni az időtartamot: először 30, majd 45, végül 60 percre. Ekkor észrevettem, hogy az állandó időfigyelés frusztrálóvá vált, ezért döntöttem úgy, hogy letakarom a kijelzőt, és csak időnként nézek rá a közeli órára. Ez a módszer jelentősen segített abban, hogy ne az idő múlásával foglalkozzam, hanem a mozgásra és a saját teljesítményemre koncentráljak. Ráadásul, amikor ránéztem az órára, gyakran meglepődtem, hogy milyen sok idő telt el anélkül, hogy tudatosan éreztem volna az idő múlását, ami segített megőrizni a mentális frissességet és fenntartani a motivációt.

Összegzés: Miért érdemes a futópadot használni?

Amellett, hogy minden időben használható, a futópad egy rendkívül sokoldalú eszköz, amely rengeteg lehetőséget kínál. Nemcsak futásra alkalmas, hanem egyenletes tempót biztosít, amivel könnyedén megtanulhatsz helyesen futni. Emellett segít abban, hogy a légzésed is megfelelő ritmusban maradjon, így a szabadban való futás is sokkal könnyebb lesz. Ha az első pár alkalommal nem is megy minden tökéletesen, ne csüggedj! A futópad biztonságos, kontrollált környezetet biztosít, amely segít abban, hogy lépésről lépésre fejlődj.
Tehát ha a futás még nem a te világod, ne add fel! A futópad remek eszköz ahhoz, hogy fokozatosan építsd fel az állóképességedet, miközben a légzésedre és a tempóra is tudatosan figyelsz. Így végül nemcsak a gépen, hanem a szabadban is magabiztosan futhatsz.

Ha szeretnél további tanácsokat, keress bizalommal!

 

Ha minőségi és megbízható futópadot keresel, többféle kategóriában találhatsz ajánlatokat, és segítséget is kapsz a megfelelő modell kiválasztásához itt: VitalForce futópadok